عزم سازمان زندان ها برای توسعه فعالیت های حمایت از خانواده زندانیان/رئیس سازمان زندان ها: کمک به خانواده زندانیان نیازمند عزم ملی است/ رسانه ها نقش خود را ایفا نمایند

003رئیس سازمان زندان ها در نشست شورای معاونان به ضرورت ارتقاء فرهنگ حمایت از خانواده زندانیان و نقش رسانه ملی در این زمینه تاکید کرد.

در این نشت دکتر جهانگیر با اشاره به پنجم خرداد، روز حمایت از خانواده های زندانیان گفت: حقوق خانواده زندانیان در جامعه به درستی شناخته شده نیست و اغلب آنها در گروه طبقات محروم جامعه قرار دارند و متاسفانه هنوز تفکری که بین زندانی و خانواده او تفاوت قائل نیست در جامعه حاکم است که باید تلاش کنیم در وهله اول این نگاه را تغییر دهیم.

رئیس سازمان زندان ها گفت در سال گذشته و از طریق اقدامات حمایتی علاوه بر انجام تعداد بیش از پنجاه هزار مورد مشاوره با زندانیان و خانواده های آنان، ۲۴۴۰ مورد آزادی زندانیان سرپرست خانواده با کمک انجمن حمایت از زندانیان داشته ایم.

وی از برگزاری ۱۰۶ جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان در سال گذشته خبر داد و افزود: برگزاری این جشن ها و مشارکت های مردمی، نمود عینی نوع دوستی مردم ایران است که باید تلاش کنیم این فرهنگ توسعه یابد.

رئیس سازمان زندان ها گفت: علیرغم همه تلاش هایی که صورت گرفته است هنوز اقدامات کافی نیست و باید به سمتی برویم که حمایت از خانواده زندانیان به صورت جامع و نهادینه شده انجام شود تا از توسعه چرخه جرم جلوگیری کنیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید بین زندانی و خانواده او تفکیک قائل شد گفت: فرهنگ کمک به خانواده زندانیان باید مانند سایر امور خیریه مثل مدرسه سازی، مسجد سازی و غیره در تفکر مردم به صورت یک فرهنگ انسانی – اخلاقی نهادینه شود چرا که در غیر اینصورت تداوم این مشکلات را شاهد خواهیم بود.

دکتر جهانگیر گفت با زندانی شدن فرد، خانواده سرپرست خود از دست می دهد و این تبعات بسیار سنگینی برای خانواده دارد که از آن جمله می توان به توسعه چرخه جرم در خانواده ها اشاره نمود.

وی افزود: متاسفانه چون کار فرهنگی در جامعه صورت نگرفته است یک نگاه منفی به خانواده های زندانیان هست که باید تلاش کنیم این نگاه تغییر کند.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به جایگاه انجمن های حمایت از زندانیان گفت: علیرغم وجود قریب به ۲۰۰ انجمن حمایت از زندانیان در سراسر کشور اما به دلیل عدم اطلاع رسانی لازم فعالیت های این انجمن ها شناخته شده نیست .

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به جایگاه انجمن های حمایت از زندانیان گفت: اکنون ۲۰۵ انجمن حمایت از زندانیان در سراسر کشور داریم که نسبت به یک سال گذشته رشد ده درصدی داشتیم و طبق برنامه ریزی ها باید به تعداد۲۳۰انجمن حمایت برسیم هرچند به دلیل عدم اطلاع رسانی لازم فعالیت های این انجمن ها تا امروز شناخته شده نیست .

رئیس سازمان زندان ها در ادامه گفت: با تلاش هایی که صورت گرفته طی یکسال گذشته تعداد خانواده های تحت پوشش انجمن های حمایت از رقم ۹۸۰۰۰ به ۱۰۷۰۰۰ رسیده و برنامه ریزی های ما رسیدن به عدد ۱۶۹۰۰۰ است. هر چند امیدوار به کاهش جمعیت زندان های کشور هستیم ولی ما ظرفیت های لازم را ایجاد خواهیم کرد.

دکتر جهانگیر همچنین گفت: در سال ۱۳۹۴ رقمی بالغ بر ۱۴۵میلیارد ریال برای کمک به خانواده زندانیان هزینه شد که نسبت به سال ۱۳۹۳ رشد ده درصدی را شاهد بودیم.

این مقام ارشد قضایی افزود: اقدام های انجمن های حمایت از زندانیان در کنار سایر اقدامات حمایتی سازمان زندان ها از خانواده زندانیان از این جهت است که اگر ما خانواده زندانی را رها کنیم قطعاً آنها گرفتار باندهای تبهکار و افراد نامطلوب می شوند و واقعیت این است که نیز به خاطر مشکلات اقتصادی به ناچار به سمت آنها گرایش پیدا خواهند کرد.

رئیس سازمان زندان ها گفت: متاسفانه مسئولین استانی رغبت لازم را برای کمک به خانواده زندانیان ندارند و وقتی ما این خانواده ها را رها می کنیم در حقیقت فرصتی برای افراد سود جو ایجاد می کنیم که با نزدیک شدن به خانواده ها علاوه بر پیشبرد اهداف ناصواب خود، آنها را از بدنه جامعه دور می کنند و این یک هشدار جدی برای سلامت و امنیت جامعه است.

دکتر جهانگیر در ادامه گفت: نباید اجازه دهیم چرخه جرمی که از طرف یکی از افراد خانواده شروع شده به بقیه افراد جامعه سرایت کند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: آمارها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که وارد زندان ها می شوند متاهل و اکثر آنها از اقشار محروم و حاشیه نشین هستند و این نشان دهنده وجود شرایط نامناسب در بین خانواده های زندانیان است که اگر ا%